Blini je istočnoevropski pandan francuskim
crêpes. Naravno, razlike u pripremi postoje, i odnose se na upotrebu kvasca (i drugih sredstava za dizanje testa), između ostalog. S obzirom da nisam poštovala tradicionalnu recepturu nijednog od navedenih jela, ne bih dubila priču započetu prethodnom rečenicom. Zašto onda
blini u imenu jela čiji recept sledi? Zato što sam, istražujući poreklo ovog jela, naišla na podatak koji navodi da su blini, odnosno njihov kružni oblik, imali simbolično značenje kod Slovena, jer su asocirali na Sunce. Gotovo da možemo reći-ritualni obrok.
Posebno za igru
Ajme, koliko nas je , njenog osnivača
Snježanu i decembarskog hosta :)
Zorana, dodajem još malo sunčanih boja sunčanim blinijima, služeći se šargarepom.
Za 4 blinija:
- 100g brašna
- na vrh noža praška za pecivo
- 2 kašike surutke u prahu razmućene u mešavini 100ml jogurta i 100ml kisele vode
- kašičica smeđeg šećera
- 1/2 kašičice soli
- 1 mala šargarepa, veoma sitno rendana
- 1 jaje
- 2 kašike maslinovog ulja
Izmešati sve sastojke i sasvim blago ih umutiti žicom. Ostaviti smesu da odstoji petnaestak minuta. Peći ih na isti način kao i klasične palačinke, na malo podmazanom teflonskom tiganju.
Nakon što smo ih ispekli, puniti blinije filom po želji. U mom slučaju, to je bilo punjenje od lososa kuvanog na pari, blanširanog spanaća, belog luka i milerama.
Punjene blinije zaviti, a potom složiti u vatrostalni posudu. Preliti ih pavlakom za kuvanje, parmezanom i prezlama i zapeći u rerni zagrejanoj na 180 stepeni.
che buoni!!! Buon anno!!
ОдговориИзбриши